Tikvica se služi kao povrće a zapravo je voće. Raste iz zlatnog cveta, koji raste ispod lišća. Cvetovi se obično ne prodaju po piljarama i prodavnicama, što ne znači da nisu jestivi. Osim što je cvet predivan, može se i pojesti a najpopularniji način pripreme je prženje ili punjenje, i služi se kao delikates.
Benefiti tikvice
Tikvica ima izuzetno malo kalorija -100g sa korom je oko 16kcal-a to je za oko 40-50% manje od iste količine posluživanja drugog zelenog povrća kao npr. brokoli.
Tikvica poseduje i velik sadržaj dijetskih vlakana.
- Smanjuje resorpciju glukoze pa se preporučuje i dijabetičarima.
- Održava liniju vitkom,
- utiče na izbacivanje vode i štetnih materija iz tela,
- poboljšava koncentraciju, ojačava mišiće i srce,
- jednostavno povoljno utiče na ceo organizam.
Može se koristiti i za negu lica (sa suvim karakteristikama kože), tako što ćete staviti na lice listiće tikvica, ostaviti ih dvadeset minuta pa isprati . Vaša koža će postati meka i sveža.
Spada u zeljaste biljke i raste kao puzavica. Ima nekoliko vrsta različitih oblika. Od krupnijih sorti, koje su bogate semenom, cedi se veoma kvalitetno ulje koje ima antiupalna svojstva .
S obzirom da je tikvica „svestrana“, može se uživati u ovoj niskokaloričnoj hrani u toliko različitih recepata, od pečenog čipsa do pravljena pesta. Može se grilovati- zbog svojih svojstva savršen je dodatak ribi i mesu jer poboljšava probavu. S obzirom na to da zadržava boju nakon kuvanja, sunčan je dodatak bilo kom jelu. Leti je najprikladnija za pripremu osvežavajućih čorbica i variva.
Njeno poreklo
Iako joj se ne zna tačno poreklo, tikvica ima međunarodni rodovnik. Smatra se da su Italijani uzgajali tikvice koje su pobrali u kolonijanoj Americi pa je “Zucca” zapravo italijanska reč za tikvicu. Zato ćete u nekim receptima videti naziv “italijanska tikvica”. Ako ste u Evropi , na meniju se može pojaviti naziv “courgette” . Pripada porodici Cucurbitaceae.
Ipak, usev tikvice i zapisi o korišćenju u ishrani datiraju još iz drevnog Egipta a poznato je i da su je koristili i stari Rimljani. Danas su tikvice veoma rasprostranjene i ima ih vise vrsta, boja i oblika. Nalaze se na jelovnicima svih svetskih kuhinja i veoma su zdrave.
U našim krajevima najčešće se koriste male, svetlozelene i tamnozelene, koje podsećaju na velike krastavce.
Tikvice su posebno cenjene kao podvrsta bundeva, duguljastih plodova nalik krastavcima, zelene ili žuto-bele boje.
Čips od tikvica
Čips od tikvica može da bude i odlična zamena za grickalice, spremljena u voku s maslinovim uljem. Lako se priprema, može da bude brza užina a idealna je i za one koji drže dijetu
Potrebno je: Tikvica , supena kašika maslinovog ulja, so, biber, mlevena paprika po želji
Priprema: Uključiti rernu. Tikvicu iseći na tanke kolutove. U maslinovo ulje dodati so, biber, mlevenu papriku (ako želite). Kolutiće tikvica premazati spremnim uljem i poređajte na pleh koji je obložen papirom za pečenje. Pecite u rerni zagrejanoj na 220 stepeni oko 25-30min.
Pečene pljeskavice od tikvica
Potrebno je: 1 kg tikvica , 3 jajeta, čaša kisele pavlake, 1,5 šoljive ulja, 200-300 g mrvljenog sira, šolja griza, malo brašna, kašičica peršuna, kesica praška za pecivo.
Priprema: Uključiti rernu. Očišćene tikvice narendati, posoliti i ostaviti da puste vodu nakon čega ih odcediti. Umutiti jaja pa dodati sastojke pavlaku, sir, ulje, griz, prašak za pecivo, narendane tikvice, malo soli, dodajti brašno i peršun. Sve umutiti i oblikovati u pljeskavice. Poredjati u pleh na pek papir. Peći oko 30 minuta na 180 stepeni.